306655_133454333484984_1404462042_n

Bozcaada Kalesi Feribotla adaya yaklaşırken ilk dikkatinizi çekecek adanın heybetli kalesi olacak. Küçük bir kasaba havasındaki merkezin bu kadar büyük bir kalesinin olması sizi şaşırtmasın. Bozcaada Kalesi’nin ihtişamı adanın zengin geçmişini yansıtıyor aslında. Boğazın hemen çıkışında olması ve anakaraya yakınlığı sebebiyle yüzyıllar boyunca istilaya açık bir yer olmuş ada. Üzerinde yaşayan medeniyetler ancak bu denli büyük bir kaleyle güvende hissetmişler kendilerini. Şimdi var olma amacını kendi bile unutmuş, meraklı ziyaretçilerini bekliyor kale. Surlarında korsan gemilerini gözetleyen nöbetçilerden beri çok şey değişmiş. Ama yüzyıllardır başında esen poyrazı, tepesinde dolaşan kargaları, dimdik gururlu duruşu değişmemiş…Türkiye’nin en iyi korunmuş kalelerinden biri olan Bozcaada Kalesi’nin ilk olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor.

306655_133454333484984_1404462042_n

Bozcaada Müzesi Bozcaada Müzesi, ziyaret ettiği yeri yakından tanımak isteyenler için eşi bulunmaz bir yer. Ada günlerinizi daha anlamlı kılmak istiyorsanız adaya gelir gelmez yapmanız gereken ilk şey bu müzeyi ziyaret etmek! Bozcaada Müzesi alıştığımız soğuk görünümlü müzelerden değil. Eserlerin zevkli sunumu ve ilgi çekici açıklamaları ile gezmesi keyifli bir müze. Üstelik bir kere gezdikten sonra unutulacak bir yer de değil! Çünkü müze koleksiyonu yerinde durmuyor ve her geçen gün genişliyor.

306655_133454333484984_1404462042_n

BozcaadaŞarapları  Şarapçılık geleneğinin çok eski yıllara dayandığı adanın vazgeçilmez yapıları. Adanın 3 eski şarap üreticisinin fabrikaları ada merkezindedir. Son yıllarda açılan fabrikalar ise merkez dışında yapılmış. Talay, Corvus ve Amadeus şarap fabrikaları yaz sezonu boyunca talebe göre tur düzenliyor. Bu turlarda fabrikayı gezerek şarap yapımı ile ilgili detaylar bilgiler edinebilirsiniz. Şarap fabrikalarının yanında tadım yaparak alışveriş yapabileceğiniz şarap satış mağazaları da bulunuyor.

306655_133454333484984_1404462042_n

Bozcaada Sokakları Feribotun yanaştığı ilçe merkezi, adanın tek toplu yerleşim yeri. Ada merkezi, nostaljik sokakları ile şirin bir balıkçı kasabası havasında. Zamanında kasabanın ortasından geçen bir dere, Rum ve Türk Mahallesi diye ikiye ayrılmasında rol oynamış kasabanın. Artık böyle bir ayırım yok ama mimari farklarından hangi mahallede olduğunuzu anlamak mümkün. Rum Mahallesi bakımlı evleri ve sokakları ile daha dikkat çekici duruyor. Sokakların birbirini dik kesmesi düzenli bir hava veriyor. Mahallenin tam ortasında bir kilise ve saat kulesi yer alıyor. Bir zamanların kahveleri, meyhane ve tavernaları şimdi turistik restoran, kafe ve dükkan olarak hizmet veriyor. Eski Rum evlerinin bir kısmı yazlık ev, bir kısmı da pansiyon ve otel olarak kullanılıyor.

306655_133454333484984_1404462042_n

Bozcaada Rüzgar Gülleri Belki de hayatınızda seyredebileceğiniz en büyüleyici günbatımları adanın batı ucunda bekliyor sizi. Önünüzde uçsuz bucaksız Ege Denizi, yanınızda ihtişamlı duruşlarıyla rüzgar gülleri ve terkedilmiş bir deniz feneri. Burnunuzda yabani kekik kokuları ve yüzünüzü okşayan vazgeçilmez ada rüzgarı… Gündüze son noktayı koymak için Batı Burnu’nu ziyaret etmek bir gelenek haline gelmiş adada. Kimisi yanında bir piknik sepetiyle kimisi sadece bir ada şarabıyla yerini alıyor gün batımına doğru. Tüm gün tek başlarına dönen rüzgar güllerinin etrafı heyecanlı bir kalabalıkla doluveriyor bir anda.

306655_133454333484984_1404462042_n

Bozcaada Göztepe İşte size bir ada üzerinde olduğunuzu hissettirecek manzara! Adanın en yüksek noktası (192 mt.) olan Göztepe’ye çıkmak, denizin ortasındaki büyük bir geminin kaptan köşküne çıkmak gibi. Buradan adadaki bütün yükseltileri, düzlükleri, bağları, çamlıkları, evleri, rüzgar güllerini ve etrafındaki küçük adacıkları görmek mümkün. Puslu olmayan havalarda, Gökçeaada ve onun arkasında yükselen Semadirek Adası, Çanakkale Boğazı ve Midilli Adası da rahatlıkla seçiliyor. Göztepe’ye çıkmak için bir araba yolu bulunuyor. Oldukça dik ve sadece bir arabanın sığabileceği bir yol bu. O yüzden bu yolda sürmek şöförlüğüne güvenmeyen için stresli olabilir. Göztepe’ye merkezden yürüyerek yarım saatte ulaşmak mümkün. Tepeye çıkan yol, gökyüzüne tırmanan sarmal bir merdiven hissi veriyor. Manzaranın etkisiyle şaşkın bir şekilde ilerliyorsunuz yolda.

306655_133454333484984_1404462042_n

Bozcaada Sanat Galerisi Bozcaada Sanat Galerileri Bozcaada’nın ada olmasının getirdiği izole hali onu her dönem sanatçılar için çekici kılmış. 70’li yıllardan itibaren adaya yerleşmeye başlayan çoğunluğu ressam birçok sanatçı sayesinde Bozcaada’nın bir sanatçı adası ünvanını taşıdığını söyleyebiliriz. Adanın sanatçıyı çeken, hatta yaşayanlarını birer sanatçıya dönüştüren bir havası var sanki. Burada doğanın güzellikleri ve süprizleriyle beslendikçe bu zenginliği dışa vurmak için belki kaleme, belki fırçaya sarılıyorsunuz ama tepkisiz kalamıyorsunuz. Adalı sanatçıların ürünlerini paylaşabileceği birçok mekan var Bozcaada’da. Rengigül Sanat Galerisi’nin yıllar önce başlattığı sanat sunum geleneği, yeni galeri ve sanat evlerinin katılımıyla gelişmiş.

306655_133454333484984_1404462042_n

Bozcaada Tarihi Eserler Meryem Ana Kilisesi Bozcaada’daki Rum Ortodoks cemaate ait, ibadete açık olan tek kilisedir. Rum Mahallesinin tam ortasına konumlanmıştır. Giriş kapısında 1869 tarihi okunan kilisenin, ilk yapılış tarihinin Venedikliler zamanına kadar uzandığı düşünülüyor. Avlusundaki 4 katlı çan ve saat kulesi zamanın aşındırmasıyla yer yer yarılıp parça düşürmeye başladığından, 1980’lerde kısmen sökülmüş ve kule metal kafes içine alınmıştır. Yüksekliği 23.8 mt. olan kilisenin kulesini restore çalışmalarına 2006 yılında başlanmış ve 2007 yılında tamamlanmıştır. Bu çan kulesiyle ada merkezi eski silüetine kavuşmuştur. Kilisenin içini görmek için tek fırsatınız Pazar sabahları 8‘de yapılan ayindir. Onun dışında ziyarete kapalıdır.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir

Bozcaada'ya Nasıl Gidilir

ARABAYLA
İstanbul’dan gelirken Çanakkale Boğazı'nı geçmek için 4 seçeneğiniz vardır. Bunlar sırasıyla:

Gelibolu - Çardak/ Arabalı Motor -15 dakika
Gelibolu - Lapseki / Arabalı Vapur (Gestaş)- 30 dakika
Eceabat - Çanakkale / (Gestaş)- 25 dakika
Kilitbahir - Çanakkale / Arabalı Motor -5 dakika
Çanakkale’den sonra Geyikli-Bozcaada tabelalarını takip ederek yaklaşık 50 dakikada Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşılıyor.

İzmir yönünden gelirken, Çanakkale'ye gitmeden Ezine ve Geyikli tabelalarını takip ederek iskeleye ulaşabilirsiniz.

[ Çanakkale Boğazı'ndan araba geçişi Gestaş ile 22 TL, Arabalı Motor ile 18 TL]

Hızlı Feribot
Araba kullananlar İstanbul-Bozcaada arasında gidip gelirken Yenikapı - Bandırma hızlı feribotlarını da kullanabilir. Hergün sabah ve akşam saatlerinde yapılan seferlerde yolculuk ortalama 2 saat sürüyor. Bandırma’dan sonra Lapseki-Çanakkale üzerinden Geyikli’deki iskeleye varmak 3 saati buluyor. Alternatif olarak Bandırma’dan sonra Biga-Çan-Bayramiç güzergahı da takip edilebilir. Bu yol diğeri kadar rahat olmasa da manzarası daha güzel !

[Hızlı Feribot araba 115 TL, motorsiklet 50 TL ]

Karadan Mesafeler
İstanbul – Bozcaada 400 km.
Ankara – Bozcaada 710 km.
Bursa– Bozcaada 320 km.
İzmir – Bozcaada 280 km.
Çanakkale - Bozcaada 60 km.
OTOBÜSLE
Büyükşehirlerden Bozcaada’ya yazın her gün bazı otobüs şirketi tarafından seferler düzenliyor. ( Çanakkale Truva, Metro, Ulusoy, İstanbul Seyahat, Kamil Koç). Otobüsler sadece yaz döneminde Geyikli Yükyeri İskelesi’ne kadar yolcu getiriyor. Feribot zaten Bozcaada merkezine yanaştığı için otobüsler adaya geçmeye gerek duymuyor.

Yaz dönemi dışında son durak Ezine’deki otobüs garı oluyor. Buradan minibüs ya da taksi ile Geyikli’deki iskeleye varılabilir.

[İstanbul-Geyikli İskelesi otobüs bileti, kişi başı 60 TL]

UÇAKLA
Bozcaada’ya en yakın havaalanı 56 km. uzaklıkta bulunan Çanakkale Havaalanı.THY'nın yazın hergün, kışın haftanın belli günlerinde düzenlediği bu seferler sadece Çanakkale-İstanbul ve Çanakkale-Ankara arasında yapılıyor.

Çanakkale merkezi ile Çanakkale Havaalanı arasındaki mesafe 2 km. Çanakkale havaalanına indikten sonra servis aracı ya da taksi ile Çanakkale otobüs garına, buradan saat başı kalkan minübüslerle 1 saatte Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. Ya da denk gelirseniz haftanın belli günleri Çanakkale-Bozcaada arasında düzenlenen deniz otobüsü seferleri ile direk adaya geçebilirsiniz.

DENİZ UÇAĞIYLA
Seabird Havayolu 19 kisilik deniz uçağı ile yaz sezonu boyunca İstanbul-Bozcaada arasında karşılıklı seferler yapıyor. Yolculuk 45 dakika sürüyor. Detaylı bilgi için: +90 850 811 0732

DENİZ ULAŞIMI

Arabalı Feribot Seferleri
Bozcaada’ya ulaşım Gestaş tarafından, feribot (arabalı vapur) ile sağlanıyor. Bozcaada ile Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi arasındaki 4 mil mesafe, ortalama yarım saatte alınıyor. Yaz sezonunda iki feribot karşılıklı çalışıyor. Yazın saat başı yapılan seferler, kışın günde üçe kadar iniyor.

Deniz Otobüsü Seferleri
Yaz döneminde Çanakkale-Bozcaada arasına günaşırı deniz otobüsü seferleri bulunuyor. Yaklaşık 1 saat süren yolculuk sadece yayalar için